How Many Meals?

When buying meat, always calculate how many meals you think you can get out of the purchase. From past experience you should have a pretty good idea of how much meat your family consumes in a meal, divide the number of meals you can make from the cost on the package.

For example, if you use 2 pounds of ground beef to make a meal and you buy a 6 pound package of ground beef, that will make 3 meals for the cost of the package. This is a better way to look at it than the price per pound since the weight of meat (in the case of roasts, steaks, or chops) also includes any fat and bones that may be present.

Ad

Comments

September 11, 20050 found this helpful

if wanting to cut back on the amount of meat, say if a recipe calls for 2 lb. hamburger, just use 1 1/2 lbs. & toss in a can of black beans. This can be done with a goulash, hamburger helper, stew, soups. A can of beans is a lot cheaper than meat these days. Beans are protein, as well.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related
In This Article
A stack of raw beef tenderloin.
Saving Money on Meat
Categories
Food and Recipes Food Tips MeatSeptember 9, 2005
Guides
Large Jar of Canned Mushrooms
Canning Mushrooms
Man choosing meat.
Using Cheaper Cuts of Meat
A mother showing her son how to crack an egg.
Teaching Kids to Cook
More
🎉
New Years Ideas!
🎄
Christmas Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
You are viewing the desktop version of this page: View Mobile Site
© 1997-2016 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved. Published by . Page generated on December 9, 2016 at 4:47:53 PM on 10.0.1.54 in 2 seconds. Use of this web site constitutes acceptance of ThriftyFun's Disclaimer and Privacy Policy. If you have any problems or suggestions feel free to Contact Us.
Loading Something Awesome!