Browse
Crafts, Recipes, Tips,
& Guides
Contests
Enter Contests
& Vote
Get Advice
Submit a
Question
Share>Newsletters>Account>About>

What's A Cookie Cost?

0 0EmailPrintFollow
Pin It

Do you wonder if it is cost effective for you to purchase that $4 bag of cookies or to make your own? While there may just be a good amount of savings in making your own desserts and snacks you should take into consider the time factor. But, if you can squeeze in 20 minutes here and there, everyone will win with great tasting and less expensive cookies for their snacks.

To purchase a bag or container of cookies, it will likely cost you about $4 for a container that has about 40 cookies in it. Now, this varies depending on the type of cookie that you choose, the location you are in as well as several other factors. But, let's just use it as an average here.

To make the same cookie at home, determine what ingredients you would need and price them at your local store.

  • Flour: Entire bag will cost you less than $2, but you probably will only use about $.75 worth.
  • Chocolate Chips: One bag, $1.29
  • Butter, One pound package is $2, but you only need half at $1
  • Spices, oil and eggs, let's round to being $1 total.

Did you save anything by making your cookies at home? You probably will make many more than that package. But, there is also something else to consider here. You should also consider the quality of them. There is nothing better than warm cookies from the oven. Since it will only take about 10 minutes to prepare the cookies and another 10 to bake them, this is time you may be able to sneak in.

If you make cookies for your family with them, which the kids will love you for, you'll create a bond that is wonderful for them too. All in all, there are many things you are losing by not making your own cookies at home. What's it really costing you?

About The Author: Sandy Baker is a freelance writer for a variety of online newsletters. She is a published writer who regularly provides useful tips that people can use to better their lives. Contact her at ContentBySandy@verizon.net

Feedback Forum

Feedback about this article is posted here. Want to contribute? Click above to post feedback.

By Baked Goods10/02/2013

Finding the cost of ingredients in a baked goods recipe is a real challenge.

Your results can be wildly inaccurate if you only count how many cups, teapsoons, etc there are of each ingredient in the recipe.

There are several conversions required for an accurate cost assessment, and those conversions are bypassed when the baker is only counting units of measure.

A better method for figuring the cost of ingredients is: a) determine ingredient weight, then; b) find the weight and cost of the ingredient when purchased, then; c) factor the in-recipe ingredient cost based on those figures.

A recipe-cost calculator - especially one specifically designed for baked goods - is one way to make the challenge of pricing a baked goods recipe much easier.

It will automatically perform the complex calculations needed for true and accurate ingredient costs with a minimum of input.

One example of an online recipe-cost calculator for baked goods can be found in the reference links below.

Reference:
http://www.pricingbakedgoods.com

By donna [1]09/24/2010

I'm trying to write a formula if anyone can assist me with this for example:

ingredients cost per unit amount used
butter 3.44 2 $1.72
sugar 15.00 3/4 $0.05
flour 3.68 2 1/4 $0.61
vanilla 2.60 1 teas $0.19
salt 0.50 1/2 $1.25
brown 5.00 3/4 $0.15
chips 8.00 1 cup $0.13

By Carol Churchill (Guest Post)05/30/2006

I buy my biscuits (cookies!) from the job creation project of a welfare organisation, so I'm not counting the cost. I am assisting people in earning a living and saving my precious time.

By Kelly [15]05/21/2006

Actually, if you think about the ingredients, they are very healthy! I use unbleached flour, half being whole grain wheat, and only semisweet chips with no artificial flavor, and the soy lecithin in the chips are a key nutrient in optimal health, besides the darker chocolate provides antioxidants. When someone needs a "breakfast bar" on the go, they get a homemade cookie before one of them storebought nutrigrain bars! To make it easier, I freeze part of the batch for really quick cookies.

By Rebekah [1]05/21/2006

Well put! I just wanted to add that making cookies and most junk food is healthier as well .. not that chocolate chip cookies are healthy .. but ones you bake at home won't have high fructose corn syrup or hydrogenated oils.

Post Feedback

Add your voice to the conversation. Click here to share feedback.