To Top

Pricing to Sell Baked Goods

A friend and I are doing a last-minute craft show. To "fill-in" our space, we want to have some baked goods, but have no idea as far as pricing! We will have a couple of cakes (at least one selling by the slice), cookies, brownies, etc. They will all be made from scratch, no mixes! Any help will be appreciated.

Dannie from Hattiesburg, MS

Ad
Showing: Answers Sort: Relevance
October 13, 20070 found this helpful

Things that are easy to pay for are always good, say $.50 or a dollar, easy in the pocket money.

I would say for really simple things go for $.50, like a small cookie for a kid. Or say 3 cookies for a $1, you can get away easily with nice sized rice krispy treats for $1. Sliced cake, if you slice it and package it nice, with a fork and all, I would say $1.50 or 2, have a coffee maker with a "free" cup of coffee with a slice of $2 cake would sell it.

Hope that helps some!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
October 13, 20070 found this helpful

Well, if you want to ensure that you get the right value for your time and efforts, professional bakers, as a rule, charge ingredients times 2 or 3 (depending on cost and difficulty). Good luck.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
October 13, 20070 found this helpful

Thank you! The coffee idea is great. I don't drink it, so didn't even think of that! I will try to figure the cost of ingredients and go from there.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
October 15, 20070 found this helpful

At our church bazaar we always sell them individualy wrapped like 2 cookies for 50 cents and brownies 1 for 50 cents. We never did over 50 cents but I would say a cake slice for 75 cents or 1 dollar. Another idea is to melt chocolates any kind and dip plastic spoons in them, once hardened, wrap with plastic, tie a bow and sell for 50 cents. These are coffee and hot chocolate stirrers. Good luck with your sale!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
October 15, 20070 found this helpful

Thanks for the idea about the spoons. I may save that for the show near Christmas (it's a little warm here for hot chocolate right now)! LOL We're thinking of selling bottled water, too. Found out today that we will be right across from a "food vendor wagon" selling funnel cakes, cotton candy, etc., as well as soft drinks.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
October 15, 20070 found this helpful

Take a quick trip to the local grocery, see what they sell that you and I pick up all the time! Fresh bread baked will bring more than the store cost. Homemade donuts and other specialities such as ethnic or holiday foods packaged 4 to a plate will grab that nibbler as they pass.

We did one recently, my breads were marked too cheap. I put them bakery priced--someone walked up and took all the french bread--they were going to freeze them. If you are a non profit group you can mark a little higher. If for your own profit, stick to the medium as not to bring home lots BUT cover your cost of ingredients.

I have purple ribbon winning breads--

Grandma J

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
February 11, 20130 found this helpful

Selling baked goods is generally comparable to selling any other item, with one important difference - if you are making these items yourself, then you will have a considerable array of costs wrapped up in the final product - costs that quite often go overlooked.

A basic example of some baked goods costs will include ingredients, energy (oven, mixer, etc), labor (your time in making the item), consumables (plastic wrap, parchment paper, aluminum foil, etc), packaging (plastic bags, cardboard containers, etc), display accessories (paper plates, plastic forks, tablecloth, etc), transportation (what it cost to obtain everything and get it to where it needs to be) and last but not least - the selling space rental fee.

Granted, this can be overwhelming to consider all at once, but break it down into smaller pieces and it becomes much easier. Remember that math does not discriminate, so regardless of whether one would rather avoid crunching the numbers, math remains, and will continue to either put you ahead, or set you back, with every piece you sell (or don't sell). In the end, it's up to us to decide whether math shall be working for, or against, our cause.

One tool that helps get math back on your side (i.e., the profitable side) is a recipe cost calculator. Recipe cost calculators are designed to easily handle the complex math and measurement conversions you run into when trying to assess the cost of a recipe.

An example of an online recipe cost-to-bake calculator can be found at http://www.pricingbakedgoods.com

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment on this post or add your answer to this question. ThriftyFun is powered by your wisdom.

In This Article
canning at home
Starting a Homemade Food Business
Categories
Business and Legal BusinessOctober 12, 2007
More to Explore
ThriftyFun on Facebook
ThriftyFun on Pinterest
Enter a Contest
Free Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Related Guides
bartering hand shake
Bartering for Goods and Services
Mashed potatoes with bacon and cheese.
Twice Baked Mashed Potato Recipes
Storing Dry Goods
Storing Dry Goods
Dry Goods
Freezing Dry Goods
© 1997-2016 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved. Published by . Page generated on June 26, 2016 at 8:14:09 PM on 10.0.1.158 in 546 msecs. Use of this web site constitutes acceptance of ThriftyFun's Disclaimer and Privacy Policy. If you have any problems or suggestions feel free to Contact Us.
Loading Something Awesome!