Larger Packages Aren't Always Cheaper

Be careful not to always grab for the biggest package assuming you are getting the best deal. Sometimes the smaller version may be on sale, making it cheaper. Believe it or not, sometimes they actually charge more for the "bulk" version of products.

Advertisement



At a recent trip to the store, I was surprised to find out that box of 8 Pop Tarts was cheaper per pound than a box of 12 ($2.68 vs. $2.54). In addition to that, the box of 8 was on sale for 2.29 ($2.33 per pound). And if I really wanted to get nuts (I didn't), they were offering $5 off if I bought 10 boxes.

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

In This Page
Categories
Consumer Advice Shopping Food & KitchenMay 13, 2012
Pages
More
🐛
Pest Control
😷
Coronavirus Tips
🌻
Gardening
📓
Back to School Ideas!
😎
Summer Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2020-07-23 12:23:40 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2020 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Buying-Food-in-Bulk-1.html