To Top

Real Price of Weekly Store Sale Flyers

This is a fun (and scary) experiment. Take your typical weekly sale paper for a grocery store or retail store. Choose one page and add up the $ cost for every item on ONE page (things on sale).

Ad

The combined cost of the 8 to 10 items on each and every page (one sided) averaged about $100! Wow! Check it out.

By twilightgift from Forks, WA

Comments

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
A paper bag of groceries.
Saving Money on Groceries
Categories
Better Living Frugal Living ShoppingJanuary 5, 2010
Guides
Woman receiving change at the grocery store
Advice for Stretching Your Grocery Budget
real estate agent
Selecting a Real Estate Agent
Freezing Candy
Freezing Candy
Looking at a grocery receipt.
Dealing With Mistakes at the Cash Register
More
👒
Mother's Day Ideas!
🐰
Easter Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
You are viewing the desktop version of this page: View Mobile Site.
© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved. Published by . Page generated on March 26, 2017 at 11:12:06 PM on 10.0.2.190 in 1 seconds. Use of this web site constitutes acceptance of ThriftyFun's Disclaimer and Privacy Policy. If you have any problems or suggestions feel free to Contact Us.
Loading Something Awesome!