To Top

Cost Effectiveness of Freezing Local Produce for Winter Use

Can I cut food costs by buying a small upright freezer and filling it with locally grown produce to supplement my refrigerator/freezer? It will increase my electricity bill and I'll have to add packaging costs.

By Elaine

We are giving away $200 in Amazon gift cards for people who answer questions on ThriftyFun this month! Click here to find out more...
Ad

Add your voice! Click below to answer. ThriftyFun is powered by your wisdom!

July 18, 20110 found this helpful

I have never seen the cost effectiveness of buy produce to can or freeze. The only produce I ever bought was things like peaches, pears, etc., that didn't grow in my area. Also in my area I found that the locally grown produce, is much more expensive than what you buy in the stores. I used to know a woman who bought tomatoes by the bushel to make catsup and one day I asked her if her homemade catsup was less expensive than buying it and her reply was no, but what if we get snowed in some day and I run out of catsup. The irony of this is we lived in a town of about 15,000 and she was no more than a mile from the nearest large grocery store. There was no way that she would be snowed in for an extended period of time.

Reply Was this helpful? Yes
Ad
July 19, 20110 found this helpful

I would say it depends on where you live. The point of preserving of stuff isn't really to save money if you're not growing it yourself, though. The point really is that you're eating in season and not transporting food across the globe to put on your plate. The idea is that you're conserving resources and leaving a smaller imprint on the planet.

Living in Alaska this is a little difficult, especially because I'm vegan and don't eat fish, which is our biggest food resource. I bought a little more than a pound of heirloom tomatoes at a small farmer's market (which we only have for several months out of the year here...) and spent about 7.50. I get a pound of tomatoes from my CSA box out of Washington when they're in season for about 3-5 bucks.

Your electricity bill will not raise much if anything, especially if you're storing the food in a freezer that you already utilize. You will save money when the produce you have saved is being consumed when it's out of season and will be of better quality than the frankenfood that is grown out of season.

Hope that helps with some insight...

Reply Was this helpful? Yes
Ad
July 19, 20110 found this helpful

If you can buy local from a farmer's market, it may not be cost effective but it is much healthier food. It is picked fresh and does not have a bunch of chemicals thrown on it. I agree with cat nip.

Reply Was this helpful? Yes
July 19, 20110 found this helpful

Why not just buy a small chest type freezer you won't have such a cost and your light bill won't be noticeable in difference. You can come out doing this but keep in mind do you want to spend the time it takes to put it up. I do but some folks don't feel they want to. I can tell you that if you start you won't want to quit and the learning process is on going. If it were me and I could afford the small chest better I would get it and by the time you fill it you'll know whether you want to keep up or just use the little freezer for spare bread, meat on sale etc., you won't go wrong.

Reply Was this helpful? Yes
Ad
July 19, 20110 found this helpful

Why not just buy a small chest type freezer you won't have such a cost and your light bill won't be noticable in difference. You can come out doing this but keep in mind do you want to spend the time it takes to put it up. I do but some folks don't feel they want to. I can tell you that if you start you won't want to quit and the learning process is on going. If it were me and I could afford the small chest better I would get it and by the time you fill it you'll know whether you want to keep up or just use the little freezer for spare bread, meat on sale ect. you won't go wrong.

Reply Was this helpful? Yes
July 19, 20110 found this helpful

Try looking on Craig's list for a used freezer and look for freezer containers at thrift stores or yard sales. That should help with up-front costs. If you compare labels "apples to apples" buying local can be competitive or even cheaper. (preservative free, organically grown, etc) but the real savings come in your healthcare savings from not taking in all of those chemicals in grocery store produce!

Reply Was this helpful? Yes
Ad

Add your voice! Click below to answer. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
Frozen Green Beans
Freezing Produce
Categories
Food and Recipes Freezing VegetablesJuly 18, 2011
Guides
Deer In Winter
Preventing Animals from Damaging Plants In Winter
Woman smiling as she looks at a glass while she empties dishwasher
Dishwasher Detergent for Hard Water
Windshield Wipers
Cleaning Windshield Wipers
A girl holding a basket full of vegetables.
Sharing Garden Produce
More
😎
Summer Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2017/07/20 18:02:28 in 5 secs.
Loading Something Awesome!