< Previous
To Top

My Frugal Life: Cooking From Scratch

contest winner icon

When our children were growing up we had very little extra money. We got clothes and shoes from the thrift shop and only bought groceries that were on sale. We had barely enough each month to pay our bills. We hardly ever ate at fast food restaurants. All meals were cooked from scratch.

I got a call one day from a man that was in a wholesale food business in Richmond. He told me he could save me money on food every month. I was entering all my checking data into the computer and I told him when I finished I'd be glad to compare with him so I could save money on food.

He called back 2 days later and I had my information written out. He wanted to know how many meatless meals we had and I told him they ate meat every meal. The discussion continued and he finally got around to asking me how much per person I was spending each month. The total came out to $65.00 a month per person. He quickly said "I'm sorry ma'am I can't beat that."

Ad

I was a bit bewildered and yet happy that I was among the very few who made food from scratch and saved money.

By Glenda from Gordonsville, VA

Do you have a frugal story to share with the ThriftyFun community? Submit your essay here: http://www.thriftyfun.com/post_myfrugallife.ldml

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

June 24, 20100 found this helpful

Please write a book and let us know how you do it.

Reply Was this helpful? Yes
June 28, 20100 found this helpful

I have to agree I cook everything from scratch. But being that I live in Maine things are higher in cost. But wow that is amazing 65.00 a month per person. I have a family of four and well with all the food products here we have going on I have to say about for just food alone 600.00 a month and for toiletries the same so 1200.00 dollars a month is our average here.

I would love you to write a book I think we can all learn from it and probably some of those great recipes too :)

Reply Was this helpful? Yes
Ad
June 28, 20100 found this helpful

How many years ago was it that were you able to feed a family for a month for $65 per person? (You mentioned that it was when your children were growing up.)

Reply Was this helpful? Yes
July 15, 20100 found this helpful

Excellent advert for homecooking Glenda! We very very rarely eat out and I have finally managed to persuade my children that homecooked is definitely better! It is certainly always cheaper.

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
Cooking From Scratch
Cooking From Scratch
< Previous
Categories
Better Living Frugal Living My Frugal LifeJune 23, 2010
Guides
Biscuits made from scratch.
Making Biscuits From Scratch
Piggy Bank Surrounded by Money
Adding Up the Savings of a Frugal Life
Closeup of cat paw
Training a Cat to Not Scratch
A young child counting coins.
Teaching Your Kids About Frugal Living
More
😎
Summer Ideas!
🎆
Fourth of July Ideas!
👔
Father's Day Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2017/06/19 19:17:52 in 3 secs.
Loading Something Awesome!