Honeycrisp apples are my favorite. Every year I can't wait for them to show up at the local farmer's market, so I can make my favorite apple crisp. I think Honeycrisp apples have the perfect texture and combination of tart/sweet flavor to make crisp. They cook up really well, and I can usually get them by the box at the market for about $1.50/lb. which is much less expensive than the store.
I enjoy apple crisp by itself, but it also tastes great with ice cream or vanilla yogurt.
By Stephanie from Hillsboro, OR
I think it would be hard to fit 10 cups of apples in a 9X9 inch pan.