Am I Getting a Good Deal at My Farmer's Market?

I am just wondering how I can know if I am getting a good deal at my Farmer's Market? We only have one available near me from the first Saturday in May until the last Saturday in October. Saturdays from 9am-2pm.

Anyway, sometimes I find things that aren't in my local store and I wonder if they are a good deal or not. Like green beans today for $2/lb. I haven't seen any in my local stores for a long time. The farmer said originally that they were half price but I doubt that it was. I am just getting into canning and I don't want to end up spending more for canning stuff that I could get in the store - you know? But then again everything is going up in the stores as well... can you tell that I am confused?

Ad


Thank you so much for your help!

Nikkiev from Piqua, OH

June 26, 20080 found this helpful

About all you can do is actually compare prices. I doubt if it's possible to purchase green beans, for example, and home can them as cheaply as you can buy canned green beans in the grocery. The real advantage to farmer's market produce is the quality and freshness. In the urban area of Ohio where I live, the prices are typically higher than grocery store prices for similar fresh produce, but the quality is better. I don't know about rural areas, but for me the days of fresh farm produce "bargains" are a thing of the past.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
June 26, 20080 found this helpful

Nikkiev, $2 a pound for fresh green beans seems very high. If you are planning on canning beans...why? After you figure in the costs of jars, lids, a pressure canner, etc, PLUS the cost of the produce, you could afford the best canned vegetables in the store. Cost-wise and time-wise, it just isn't worth it. Now, TASTE as an occasional treat, I buy fresh and cook it for the table. There IS a difference in taste. But if you buy fresh and can it, what's the difference?

Most everyone who can do it so because they have a garden and this way they can "save" their over-production for the winter months. I just can't see where you'd be ahead canning purchased produce. You can get some darn good green beans in the can for under a $1 per pound and you don't have to slave over a hot stove. Sorry. But canning just doesn't make a lot of "cents" to me.

Ad
ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
June 26, 20080 found this helpful

Sometimes, the best value isn't about money. If you are getting produce that is locally grown, you are getting value. The product hasn't been trucked thousands of miles, it's fresh, you can talk to the farmer who grew it.... nothing in a grocery store will compare to something just picked!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
June 26, 20080 found this helpful

I've been selling every Saturday at a local market for the past 15 years (pottery) Here's what I've noticed in the way of food & food prices at Saturday Markets:

1) Most of the time the fruit & veggies will be nearly the same price at the Saturday Markets as the grocery stores, but what you get is FRESH picked veggies & fruit... The produce is usually picked on that morning or the day before & unlike at the grocery stores, it's not shipped in from South America or from the other side of the world or U.S. These local farmers have kept their land & not sold it for condos to be built on. The farmers they have driven to the Farmers Saturday Market from a place fairly close, so you are helping to conserve fuel because, again the food is not coming from across the US or from another country, it's grown locally so it only needs to be transported locally.

* Also, by buying locally, you are supporting your local & state economy, which is something you can feel really good about. These farmers & venders are working hard (usually with no health insurance) & not collecting food stamps or other help from the state. Sometimes they come home with enough money to easily make it through the week & sometimes not. Also, what you DON'T see is all the work hassle of the setting-up & breaking down their booth, then unloading the fruit in cold storage that evening. My fair is finished at 3:PM, but I'm not packed up & ready to go home until 7:PM (because my stuff is so fragile)

2) You can talk to the grower or one of their employees directly & ask them how they grew their product & if it's not organic, then what exactly did they use to keep the bugs off.

3) The apples & other veggies & fruit are not waxed, so you can much more easily wash off any germs or chemicals.

4) This produce is lovingly grown & picked... less chance of salmonella & e.coli.

5) You can buy a large box of fruit or veggies & get a discount, just ask.

6) At the end of the day you can buy bruised or "not as fresh" items at a discount because they won't last till the next fair.

7) The very best deal is with flowers because they were JUST picked (either early that morning or the night before) & they are SUPER fresh & will last usually a week longer than store-bought or florist-bought flowers, because the store-bought flowers usually have to be shipped from another country (several days) to a warehouse (where it can sit for several days) to the store or florist where it sits (several days) until someone buys it. So you can see why the flowers will usually last much longer when purchased at a Farmers Market.

8) With Bread, Cheeses, Nuts & canned or frozen Fish, etc: The prices will most likely be a bit higher priced than you may be used to in the grocery store because they will be of the highest quality & are usually organic. You are buying a product lovingly made in small batches, with each ingredient being the very best.

9) Most times these Venders & Farmers are open to bartering, so, for example, if you happen to be a woodworker, maybe you could trade your skills to make them stands for the market (or whatever) in trade for a certain amount of veggies throughout the summer, or if you make beautiful quilts, you could possibly barter a quilt for his wife for Christmas for his or (or her) produce or wares,,, & don't be offended if they turn you down. It never hurts to ask!

---> These venders hard working people, just trying to make ends meet, so don't try to ask for "deals" but no one ever minds if you ask: "Hey if I buy 3 or more cases of blueberries can I get 5 dollars off per case" or "Since it's the end of the day, do you have any bruised or 'not-great looking' fruit or veggies you'd like to sell"... My advice, buy in bulk whenever possible & remember even though you may not be getting the absolute best price around, you are certainly helping the environment & your local economy & you're getting the freshet produce you can buy (unless you grow it yourself) & we all know the difference between a vitamin rich home grown tomato doesn't compare to a store-bought one!

* If you want to know if a certain veggie is a "good deal" & you have a cell phone, then take the phone number of your local grocery store with you to the market & call them for a price check whenever you wonder if the deal is a good one or not... But always remember that if the prices are fairly close, obviously you should go for the freshest produce & that's usually something locally grown.

Ad
ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
June 26, 20080 found this helpful

Where I live - $2 per pound for green beans is a very good price.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
June 27, 20080 found this helpful

Wow! The prices are ridiculous. Last summer at the farm market I go to in PA, you could buy a bushel of green beans for $14.00. Just think how many jars you can-can at that price. I buy all my produce at Mason's Farm in PA. I live in Ohio.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
June 27, 20080 found this helpful

Green beans at $2 a pound seems very high.

You can buy green beans already canned for about 40 cents a can less when on special. A fresh batch of green beans for a dinner may be worth it but certainly not to can at that price. Green beans require a pressure canning treatment and are costly to process. A few pots on your patio or balcony will yield you quite a few meals for the price of a dollars worth of seeds!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
June 27, 20080 found this helpful

$1 a pound here lately.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
June 28, 20080 found this helpful

I live in Fort Worth TX and the local Walmart had fresh green beans for $1.69 per pound in the produce department. This was in the past two weeks. Two summers ago a relative and I went to the Farmers Market and bought black eyed peas by the bushel to can. There was a lot of work and time that went into those black eyed peas. Not long after we canned those I saw a posting about a man who was assisting with shelling and canning peas. He stated that his peas were worth $20.00 per jar due to time, investments, and trouble. I agree. Taste is great but the investment is too great.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
July 1, 20080 found this helpful

Nothing is better than fresh green beans and potatoes from the farmers market. I just went this morning and they were a little more expensive, but you are supporting hardworking locals and its FRESH!

No trouble in a few minutes of snapping and pressure cooking for a great summertime meal! Its a favorite in our house!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
July 1, 20080 found this helpful

Nothing better than fresh green beans and potatoes. I just went this morning and yes, they may be a little more than WalMart, but you are supporting hard working locals and its FRESH! Just a few minutes snapping and in the pressure cooker for a great summer meal that is a favorite at our house every summer!

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
July 10, 20080 found this helpful

My half runner beans are well worth $2.00/lb.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes
Flag
August 17, 20080 found this helpful

If you want to breathe clean air and forestall global warming and support small farms and keep agribusiness from taking over our country, buy from your local farmers. The average American dinner plate represents over a thousand miles of transportation, including pesticides, fertilizer, etc. Your local farmer probably drives 20 miles and most likely uses locally produced compost.

ReplyWas this helpful?Helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related
In This Article
Photo of organic vegetables from a farmers market.
Shopping at a Farmers Market
Categories
Consumer Advice Shopping Grocery ShoppingJune 26, 2008
Guides
strawberries and blueberries
Tips for Buying Fresh Fruit
Stack of Jeans
Saving Money on Jeans
Fresh strawberries in a jar with a colander in the background.
Canning Strawberries
Farmer Costume
Making a Farmer Costume
More
🎉
New Years Ideas!
🎄
Christmas Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
You are viewing the desktop version of this page: View Mobile Site
© 1997-2016 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved. Published by . Page generated on December 3, 2016 at 5:09:21 PM on 10.0.1.220 in 4 seconds. Use of this web site constitutes acceptance of ThriftyFun's Disclaimer and Privacy Policy. If you have any problems or suggestions feel free to Contact Us.
Loading Something Awesome!