< Previous
To Top

Better Instant Pudding

For creamier better tasting instant pudding use a can of evaporated milk instead of 2 cups of regular milk. If you are cutting calories you can add fat-free evaporated milk. At my grocery store a can of evaporated milk is 50 cents.

By Susann

Ad

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

September 2, 20050 found this helpful

I thought you should compare the cost of the milk vs. evaporated milk to make the pudding....

I pay $3.75 Cdn for 4 litres of milk (16 cups) which turns out to be $0.23 per cup. Since you need 2 cups of milk...cost would be $.46 for regular milk per batch of pudding.

In our store I do not know the cost of evaporated milk...since I never buy it (but may now, to make pudding!)

Could you give a cost comparison for where you live?

Reply Was this helpful? Yes
By guest (Guest Post)
September 3, 20050 found this helpful

Did you know you can also use plain vanilla yogurt which gives MORE calcium. I do it this way now 1 cup skim milk and 1 cup of just plain yogurtt. Pudding is plenty sweet so you don't need sweetened yogurt.

Reply Was this helpful? Yes
Ad

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
Vanilla pudding.
Pudding Tips and Tricks
< Previous
Categories
Food and Recipes Food Tips Cooking TipsSeptember 1, 2005
Guides
Jar of instant oatmeal.
Homemade Instant Oatmeal Recipes
Strawberry Pudding
Strawberry Pudding Recipes
Cup of banana pudding topped with whipped cream and a vanilla wafer cookie.
Banana Pudding Recipes
Fujifilm Instax Instant Mini 8 Camera
Fujifilm Instax Instant Mini 8 Camera Reviews
More
📓
Back to School Ideas!
😎
Summer Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2017/08/18 15:32:24 in 480 msecs. ⛅️️
Loading Something Awesome!