My Recent CVS Savings

I will start out by saying, use caution when CVSing its easy to get caught up and spend more than you planned! There prices are a bit high so use caution when comparing prices and make sure the extra bucks make up for it!

Advertisement

Here is my essay:

Hi all! I wanted to tell you about recent awesome CVS trip. I no longer have the receipt so amounts are approximate.

First, I bought my Loreal make up for $12, with a $1 coupon. I got 3 extra bucks.

I then went back to the coupon machine and it gave me a $2 coupon for hair color, which I was planning to buy anyway yay!

I bought two $10 boxes of Loreal hair care, on sale for $7. I used my $4 off two Loreal hair products coupon and my $2 coupon from the machine.

I also got an $8 whisk on sale for $4.99; I had a $2 coupon.

I got $50-60 worth of name brand stuff for $16 and it was all stuff I use! Yay, good for me! What is your recent good trip?

By Kathleen W. from Pittsburgh, PA

Advertisement

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

August 28, 20120 found this helpful

Yes, I love my CVS Extra Bucks and my green bag rewards. . I usually can get great deals on my husbands razor blade refills, got an MP3 player for like $3! I've also gotten blank printer ink for $6 using my Extra Bucks. I may not really save much in the long scope of things, but it makes me feel good to think I do!

Reply Was this helpful? Yes
September 3, 20120 found this helpful

Way too much work. I'm not sucked into marketing games like that.

Reply Was this helpful? Yes
September 6, 20120 found this helpful

Timntan, it's not marketing games. Theres real savings to be had. Using coupons anyway, I don't know about at cvs. I recently bought 8 bottles of Era detergent at a local grocery store that doubles coupons up to 99 cents.

Advertisement

Era is $4.97 at walmart in my area. This store (Buehlers) had era for $2.99 on sale. My 50 cents off coupons doubled to $1 off of each one. Thats $8 savings right there. I got enough detergent to last our family of 4 for 2 1/2 to 3 months. For less than $20, how is that a marketing trick?

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

In This Page
Categories
Consumer Advice Shopping Bath & BeautyAugust 27, 2012
Pages
More
🌻
Gardening
😎
Summer Ideas!
📓
Back to School Ideas!
😷
Coronavirus Tips
🐛
Pest Control
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2020-07-23 23:06:11 in 2 secs. ⛅️️
© 1997-2020 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/My-Recent-CVS-Savings-.html