Add to GuideAsk a Question
To Top

Saving Money on Cereal

It seems like the price of cereal just keeps going up. This is a guide about saving money on cereal.
Ad

Solutions

Share on ThriftyFunThis guide contains the following solutions. Have something to add? Please share your solution!

By 9 found this helpful
September 16, 2014

I would buy unsweetened cereal along with sweetened versions and would mix them into one bowl, returning them back into their boxes. Then when the kids or my husband ate cereal, they ate HALF the sugar in each bowl. It wasn't completely not sweet so they'd still like it!

Ad

You can do this with cheerios, flakes and even granolas. The unsweetened (or store brand) versions were usually less expensive too. I also cut our milk with reconstituted dry milk, just to help our little struggling family at the time.

Comment Was this helpful? 9

By 4 found this helpful
May 15, 2014

I cut or rip one end of the cereal box lid to keep cereal from flipping back at me. I also cut a triangle in the plastic bag. This keeps the cereal manageable.

Ad

Comment Was this helpful? 4

August 1, 20080 found this helpful

Tips for saving money on breakfast cereal as suggested by the ThriftyFun community. Post your own ideas here!

Combine Sweetened And Unsweetened Cereal

Buy 1 cheaper unsweetened cereal and mix with one presweetened cereal for less sugar and less money.

By ptreskovich

Generic Oatmeal

You can't go wrong with generic brand unsweetened oatmeal for a good cheap breakfast. Add sweeteners to taste.
Ad

By kidseatfree

Use Oatmeal As Cold Cereal

I like to eat raw (uncooked) oatmeal with milk and fruit. I like it much better then the cooked stuff. I've learned that many Germans eat oatmeal this way too. Very cheap breakfast and nutritious.

By mulberry204

Use Coupons And Look For Deals

I buy generic and also use coupons and I go to 3-4 grocery stores and not to do all my shopping when we are out of money and stuff. We go to Amelia's and when I am at Wal-Mart, I might pick up some stuff (some stuff is cheap some are not) go to Boyers and check out their meats they have a buy 5 packs of meats with red stickers for 19.99 and then Redners. I check the newspaper (Sunday) and see who has the great deal. My mom got my hubby the paper 7 days a week for Christmas and he loves it. Specially the sports section and I like the comics. The paper is for the Boyers and the Redners stores.
Ad

By Barbara

Millville Generic Cereals

We always buy Millville Quick Oats and Millville Bran Flakes at Aldi's. There's no difference in the taste of either compared to the name brand cereals.

By MCW

Bend And Dent Stores

If there is a "bent and dent" or salvage grocery nearby, check there for deals on cereal (and everything else). I often buy name brand cereals for $1.25 per box which would have cost at least $3 or $4 in the regular grocery. Some might be out of date, but even with cereals several months out of date, I have never gotten a stale box. The stuff seems to keep veritably forever if it is still sealed. Also, cereals with certain prizes or advertisements related to a movie release (for example, a box of Captain Crunch with a Shrek 3 movie ticket offer) are often pulled off the shelf of regular groceries as soon as the movie has left theaters, and are sent to salvage groceries. Thus, perfectly good, in-date cereal is reduced drastically. There are many reasons that items end up in salvage groceries, including having a timely theme as mentioned above, being bent or dented, having a ripped label, being discontinued in a certain store, or even being slightly sticky from spilled pancake syrup!
Ad

Of course this doesn't just go for cereals. There are more deals to be found at bent and dent stores than I can mention! I can't imagine NOT shopping at these places! I just got 4 large Old El Paso soft chicken taco dinner kits for 50 cents each, 24 rolls of Scott tissue for $8.99, Country Time lemonade drink mix for 99 cents, McCormick Turkey Rub for 79 cents, etcetera.

By Guest

Use Caution With Bent And Dent Stores

i would be carefullof the "bent & dent" store cereal. I tried to be frugal and bought too much cereal ahead of time and it first got WORMS then the worms hatched into MOTHS try cutting pre sweetened cereal with sugarless cereal. It is normally sweet enough for 10 kids instead of just 1! Add some fibre grains to the pre sweetened or other plain brands.

By melody_yesterday

Make Your Own Granola

Have you ever made your own healthy granola? Simply take a large mixing bowl and add regular oatmeal and other seeds, nuts and dried fruit. Next mix together a tiny bit of quality oil, honey and a teaspoon of real vanilla, then pour this honey and oil mixture into the oatmeal mixture and stir it well until everything is coated. Next, spread the mixture out onto a baking sheet (about an inch high) and toast in a low 250 - 300 degree F oven for an hour or so until the mixture is golden brown and toastie then remove it from the oven to cool. But before the mixture has totally cooled, be sure to stir it so it breaks up into little bite-sized chunks. After it's totally cooled, store this granola in a tight-fitting Tupperware type of container.

Here's some of the tasty ingredients you can add. Choose the ones you like best:

Oatmeal, flax seeds, oat or wheat bran, sesame, sunflower or flax seeds, raisins, coconut, dried cranberries, dried apples cut into tiny pieces, and don't forget cinnamon.

Mix together any kind of grains, nuts and fruit, you'll soon come up with your family's favorite recipe for homemade granola and, believe me, this is one treat you'll want to eat again and again. I like to add a dollop of vanilla yogurt on mine.

By Cyinda

Don't Spend More Than $2.00

Quite some time ago, when I first noticed the price of cereal going up, I set a personal dollar limit I would pay for any box of cereal, no matter whether it's on sale or not! My limit is $2.00.

It may sound nearly impossible to accomplish this, but it's really rather simple if you know where to look and what to look for. First, I only buy generic, unless we happen to really like a name-brand product and it is on sale for under $2.00. Which it is seldom worth it to us to pay even a few cents more, when the generic is almost always cheaper - even if the name-brand is on sale! And, to us, there's really no difference in quality or taste.

The next thing is, where to shop. I usually do all our grocery shopping at Aldi, so the $ limit on cereal works out perfect, and (again) the quality is excellent or your money back (store policy!). I've also found the dollar stores to have acceptable cereal, but in smaller boxes. It's only a dollar, though! The last store is Gabriel Brothers.

By Heather

Buy At Aldi's

Cereal is always cheapest at Aldi and it tastes just as good as name brand. In my area it is $1.79 a box. The cheapest sale name brand is usually $1.89.

By Cindy S.

Refill Box With Generic

When my kids got old enough to read, they always wanted the name brand cereal. Lot of times I'd buy generic and put it in the name brand box. Do I feel guilty? No, I saved money to be used for something else. They were teens before I told them the truth. Hey it ain't the first one I ever told them---the Easter Bunny--Tooth Fairy-etc., etc.

Sharon, Ky

Responses:

Hey Sharon, Roseanne did the same thing. I remember watching the show and hey, everybody does.

By Barbara

Sharon, Ky, I love your attitude and your approach!

By Guest

Sharon in KY, I'm also from KY and when my son was a little boy he loved Kraft Shells and cheese and refused to eat anything homemade. My solution was that I bought one box of the shells and cheese and when I prepared it, I kept the box up high in the cabinet and every time I made shells and cheese for him after that I would just pull that box down and set it on the counter as I was cooking. He always ate it and loved it. I didn't tell him until he was grown what I had done. Sometimes you have to be sneaky to get kids to eat nourishing food. This was just one of the many things I did and do not regret telling those "little white lies". I love this website and appreciate all the great hints and advice I get here!

By binkylou

Comment Was this helpful? Yes

By 5 found this helpful
September 4, 2013

To save money on cereals, I purchase the huge bags of generic cereals when they are on sale CHEAP. To keep them fresh, I use my good old Foodsaver and extra canning jars.

Comment Was this helpful? 5
Read More...

By 2 found this helpful
October 11, 2007

For breakfast cereal, I try and stretch out the "good stuff" with some healthier stuff. For instance, I buy a box or bag of Fruity Pebble-type cereal. Once I put this into our rubbermaid type cereal container, I put in some Rice Krispies-type cereal.

Comment Was this helpful? 2
Read More...

By 1 found this helpful
July 20, 2010

Buying kids cereal has always been a fight, they want super sweet and I want to make sure they eat their breakfast. We compromise with half and half. Buy the cereal they want and mix with a similar unsweetened version.

Comment Was this helpful? 1
Read More...

December 7, 20040 found this helpful

I always buy bagged cereal instead of boxed. Much cheaper and they taste great! Save the box from cocoa puffs and buy the bagged malt-o-meal cereal just like it. open it, pour it in the box! You will be surprised at the ones who can't tell the difference! By Chell

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

June 28, 20050 found this helpful

If your kids (or you) prefer sweetened cereals, go ahead and purchase it. But for every box of sweet cereal, purchase a cereal that's not sweetened and mix the 2 boxes together, so that your kids will have the sweetened taste they love but not all the sugar.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

Questions

Ask a QuestionHere are the questions asked by community members. Read on to see the answers provided by the ThriftyFun community or ask a new question.

April 16, 20120 found this helpful

What is the cheapest kind of cereal?

By Trenton C from Danville, IL

Answers

April 16, 20120 found this helpful

Get the really big value bags (not box) of the store brand cereal. It is cheap and it lasts for a much longer time. Saves you money. And they taste good too. They have all the good flavors that you would get if you were to buy lucky charms, coco puffs...etc. They are usually found right under the brand named box cereals.

Reply Was this helpful? Yes
April 17, 20120 found this helpful

I don't know about the cheapest, but almost every store has a generic brand as well as the popular brand. with the generic being cheaper. But if you want healthy as well as cheap, this is my recommendation.

Compare the nutrition label of the brand name with the generic. Usually they will be the same. I have become a label reader, and I look for two main things in a cereal. grams of sugar, and grams of fiber. If it has more than 6 grams of sugar or less than 3 grams of fiber, I choose another.

The one I buy most is generic Cheerios. The sugar is 1 gram, and the fiber is 4 grams in one serving.and the generic price is about $2.00 for 18 oz box.

My husband's choice is Shredded Wheat with less than 1G of sugar and 7G of fiber. It is a little more expensive, but still cheap in comparison. 16.4 oz. box of Kroger Brand is $2.49, but it does come on sale often for $1.98. Our other choice is Bran flakes. 5G of fiber and 3G sugar. Kroger Brand is less than $2 and sometimes on sale for $1.79.

The extra added bonus is that high fiber cereal for breakfast will help you in losing weight. I lost 30 pounds when I started eating high fiber, low sugar cereals Walmart also has generic brands of cereals. I had been buying the large bag of generic Cheerios, but the other day I discovered they have reduced the bag to half the size, and not reduced a penny on the price, so I found a box for $1.98.With cereal, it pays to shop around.
Harlean from Arkansas

Reply Was this helpful? Yes
April 17, 20120 found this helpful

Sorry, the image was broken in my post I am attempting to add it here.
Harlean from Arkansas

Reply Was this helpful? Yes
Answer this Question...
Related Content
Categories
Consumer Advice Shopping Food & KitchenApril 20, 2012
Guides
Bag of flake breakfast cereal spilling out on counter
Uses for Cereal Crumbs
Pour cereal into a bowl
Ants in Stored Cereal
More
🎃
Halloween Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2017/10/04 02:03:23 in 2 secs. ⛅️️ ⚡️
Loading Something Awesome!