social

Purchasing Yeast In A Jar

For many years I have been making my own bread, mainly because I like to know that I am eating healthy bread with no preservatives, etc. I used to purchase the yeast in a glass jar that had to be refrigerated once it was opened. It recently increased to $7.29 for a 4 oz. jar. Outrageous.

Advertisement



I decided to go to the health store where I purchase loose herbs & spices. The yeast is sold in 8 ounce containers (refrigerated) for $2.99. Very decently priced. Also purchase your herbs & spices loose in the health store as you are not paying for the containers as you do in the supermarkets plus they are fresh, fresh, fresh. Happy day to you.

By joesgirl

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

By Lois Ann from New York (Guest Post)
February 22, 20050 found this helpful

even BETTER is to contact your local bakery supply. I go to FEDERAL BAKE MARK in Buffalo, New York and buy yeast by the KILO. Yes, ladies, 2.2 POUNDS of YEAST. The last time I got it , it was under EIGHT dollars for 2.2 POUNDS.

I bought 10. They last forever....shared some with friends, etc....

Reply Was this helpful? Yes
By CHML (Guest Post)
February 22, 20050 found this helpful

Sam's Club has 2 one pound packs for around $8.00, it has been a while since I got it. Store it in the freezer. In my area we have a store that sells bulk items in small amounts and I can get red star yeast for cheap. Good luck. I'm on my 6th bread machine.

Advertisement


Best,
CHML

Reply Was this helpful? Yes

Diamond Feedback Medal for All Time! 1,023 Feedbacks
February 23, 20050 found this helpful

I also was astonished at the price of a 4 oz. jar of yeast. I live in a very rural area, but my little hometown grocery store (and others) carrys a two pound sack of yeast for just a few more cents than the 4 oz. jar. It is made by Fleischman and is a foil lined sack so I just pour some into the 4 oz jar to store in the cupboard for everyday use. The rest of the sack is stored in the freezer waiting to refill the jar. I have been doing this daily for several years and have always had good success. If your local store doesn't carry this, just ask the manager if he can order it in.

Advertisement


Gem

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

In This Page
< Previous
Categories
Food and Recipes Food Tips BakingFebruary 22, 2005
Pages
More
💘
Valentine's Ideas!
🍀
St. Patrick's Ideas!
🎂
Birthday Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2023-01-17 21:08:16 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2023 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/tf440947.tip.html