social

Calculating Ingredient Costs?

How do I price out each ingredient in my fruitcake recipe. It uses teaspoon and tablespoon measurements. For example how will I compute how much one teaspoon of nutmeg costs?

Advertisement

By didi d. reyes from CA

Add your voice! Click below to answer. ThriftyFun is powered by your wisdom!

November 13, 20100 found this helpful

You'll need to study up on both liquid and dry food measurements and weights and then do some math. For example, how many teaspoons are in your 'container' of nutmeg (this is where you'll need to learn how many teaspoons/tablespoons, etc are in both liquid and dry ounce). Let's say the nutmeg container contains 12 dry ounce teaspoons and that the container cost $12.00. Since you want to calculate the cost for 1 teaspoon of nutmeg from a 12 teaspoon container you divide it by 12 which would equal $1.00 per teaspoon.

Maybe someone else here can explain it differently and better but the bottom line is you're going to need to learn weights and measurements and do some math. ;-)

Reply Was this helpful? Yes
November 14, 20100 found this helpful

Uhhh, what? Why bother?

Reply Was this helpful? Yes
Advertisement

Add your voice! Click below to answer. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

Categories
Food and Recipes Food Tips AdviceNovember 12, 2010
Pages
More
😷
Coronavirus Tips
🍂
Thanksgiving Ideas!
🎄
Christmas Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2020-11-26 14:14:59 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2020 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/tf96826082.tip.html