To Top

Save Money on Beverages at Work

I always crave a soda in the afternoon at work. Sodas in our vending machine cost $1.25. Which can add up very quickly after a week. So I buy cases of soda on sale and take 5 to work Monday morning or pop one in my purse on my way out the door. I stick them in our fridge and I always have soda waiting for me.

Ad

I buy cases on sale for between $2.99 and $3.97, depending on the brand. It only costs me between $0.12 and $0.16 a day. I save around $5.50 a week. Over the course of the year I save over $285.00. Quite the savings for such a small change.

By Andrea from MI

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

By Barbara Lewis (Guest Post)
October 20, 20040 found this helpful

We like to have the 1 liter bottle of pop to drink thruout the day. We buy 2 liters on sale, and refill the 1 liter bottles. The store next to my work sells the 1 liter bottle of cold pop for $1.59 ea, and sells the 2 liter on sale for $.79 each......so as you see, it is quite a savings. We are then able to reseal our soda thruout the day......works for us.

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
Categories
Food and Recipes Food Tips School and Work LunchOctober 20, 2004
Guides
More
🎄
Christmas Ideas!
🍂
Thanksgiving Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2017 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2017/11/18 22:12:40 in 1 secs. ⛅️️
Loading Something Awesome!