Browse
Crafts, Recipes, Tips,
& Guides
Contests
Enter Contests
& Vote
Get Advice
Submit a
Question
Browse>Contests>Ask>Share>Newsletters>Account>About>

Average Price of Fresh Local Honey

0 0EmailPrintFollow

I love buying fresh, local honey, but am wondering if I am spending too much for the product. Would you mind telling me the prices in your areas, just to get an idea of what the going rates are? Thanks.

By ms. carmen

Recent Answers

Here are the recent answer to this question.

By Heather J.07/06/2013

I am a local beekeeper. My answer: the value is priceless. If you are buying from a beekeeper, you are helping the bees. Most beekeepers don't profit from the sale of the honey, they just put their earnings into next year's hives. Bees are averaging about $100 per 3lbs here. I have at least $400 dollars in each hive. Last year, I got 0 honey for myself.

If you are purchasing from a local beekeeper, you are helping the crops and keeping the bees which are slowly dying from pesticides and diseases. Albert Einstein once said: If the bee disappears from the surface of the earth, man would have no more than four years to live. No more bees, no more pollination, no more men!

Something to think about.

By Grandma J [46]07/02/2010

I pay $8 for 4 pound jar of the clearest, lightest color of clover honey. It is locally captured within 10 miles, from the regional crops, which again, help with the allergy issue.
I have had buckwheat which was grown about 100 miles away, different taste so different use in my cooking/baking. The clover I can use in anything, and do. This is west central MN!

Kudos to Marsha Neely's Honey & Herbs Farm.

By ms. carmen [16]07/01/2010

I'd like to thank you all for your help. I have discovered buckwheat, sage, star thistle honies the past few years as well as the clover and wild flower. I have been having way too much fun buying these and even considered making my own for awhile. But as a thrifty person (usually) I was not even checking prices as I bought these and that is not at all acceptable. Thank you for bringing me back to earth!

By judytwo [2]06/30/2010

I'm from N.C. and ours is 5 a pint but mine is free my brother has bees and we have them at our garden have been bit 3 times walking in the yard they love clover.

By eva06/29/2010

I live in Iowa and around here we have the Sioux Bee Honey Plant. Honey runs anywhere from $3.00-$7.00 depending which kind you get. The better the quality the more you have to pay.

By eileen [7]06/29/2010

In northern CA, direct from the beekeeper, we buy it for $3, a pound. It is very good, and good for you.
Mix some with butter, and cinnamon for great toast or an English muffin.

By Chuck [17]06/28/2010

Sam's Club in Canton, OH, sells 5 lbs for $11.00. Regular stores in the area generally have only smaller containers and charge more per unit weight.

By Kay [22]06/28/2010

I buy honey from my friend's son and it is $5 for a pint.

A spoonful at night is wonderful at controlling allergies but you need to use fresh, local honey (bees are collecting the very stuff that is causing your allergies) and not the store bought kind that has had all of the good antibacterial properties cooked out of it.

A dear friend of mine who had cancer and could not take any kind of allergy medicines because of her treatments did this every day and swore by it. It just takes longer to work but is so much safer.

Look up honey online and you will be amazed at all of it's healing properties, besides just being delicious.

By Marjorie C. Woodworth [82]06/28/2010

We just bought 60 lbs. of clover honey for $100.00 from a local beekeeper. The honey came in 5# plastic bottles. I did the calculations and each 5# bottle cost $8.30 ea. which comes to $1.66 per pound.

Answer This Question

Add your voice to the conversation. Click here to answer this question.