social

Compare Prices With Your Phone

My husband and I buy bigger packages of things like Tyson chicken tenders, but we make sure they are on sale. Pull out your calculator on your phone (I know yours has one!) and do the math to see which size will be the better deal.

Advertisement

If you have one that is 16 oz. and one that is 32 oz., if the 16 oz. is $4.00 and the larger one is 2 for $7.00, which do you think is the better deal. Well, the 32 oz. of course!

I just wanted to share the way we do our shopping to help save you money because it can be expensive! We also stick strictly to a list each time! We also don't buy our favorite ice cream unless it's on sale, and we love our ice cream! I hope this helps you as much as it helps us!

Just work at it and compare prices. I know a lot of advice says to shop different places to save money but for me personally, it's really inconvenient for my family &. I think it is a waste of gas, therefore, a waste of money to drive around to different stores to save a few extra pennies.

By Henrietta B. from Westminster, SC

Advertisement

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

In This Page
Categories
Consumer Advice Shopping Food & KitchenJune 4, 2012
Pages
More
💘
Valentine's Ideas!
🍀
St. Patrick's Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2021-01-28 12:16:00 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2021 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Compare-Prices-With-Your-Phone.html