Getting the Most Celery for Your Money

Celery is sold in one price per stalks packages. If you weigh the packages that look best to you, and take the heaviest one, you are getting more for the same price. This is also true of packs of berries and carrots or anything which is sold by the package rather than the pound.

Advertisement

Source: My mother, who used to embarrass me by doing so. Different when I'm paying.

By jean leiner from Western NY

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

August 18, 20120 found this helpful

I did realize this, but its good to be reminded of it. Thanks!

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

In This Page
Next >︎
Categories
Consumer Advice Shopping Food & KitchenAugust 12, 2012
Pages
More
🐛
Pest Control
🌻
Gardening
📓
Back to School Ideas!
😷
Coronavirus Tips
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2020-08-24 15:13:02 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2020 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Getting-the-Most-Celery-for-Your-Money.html