social

Saving Money on Cheese

Watch your prices on items such as cheese. In my area, I can buy a 16 oz. block of cheese far cheaper than I can buy an 8 oz. package of the same cheese grated. I take it home and grate it myself and save the difference.

Advertisement

You can also freeze cheese to be grated, and it grates easier. This saves me around $12 a month in cheese alone.

By mom-from-missouri from NW Missouri

Comment Was this helpful? 2
Read More Comments

6 More Solutions

Share on ThriftyFunThis page contains the following solutions. Have something to add? Please share your solution!

March 13, 2009

Tips for Saving Money on Cheese. Post you ideas below. I buy shredded cheese at Costco. It costs $10 for 5 pounds, cheaper than buying a block of the same brand, and all the work is done.

grating cheese

Comment Pin it! Was this helpful? Yes
Read More...

Normally when I bake anything with a cheese topping, the cheese always gets baked right on it. But, when I make homemade hamburgers, I don't melt the cheese on the meat patties anymore because the cheese seems to melt and spread off of the patty and then slides off into the skillet, then half of the cheese ends up in the bottom of the pan, which usually ends up a burnt cheese mess with the cooked hamburger patties.

Melted cheese in a pan for topping a burger.

Comment Pin it! Was this helpful? 2

June 28, 2005

Pre-shredded cheese is expensive so I have come up with a cheaper way to have this convenience. When I buy a block of cheese, I go ahead and grate the whole thing.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

July 28, 2010

I buy cheese ends cheap, shred them in a food processor, and use as toppings on all kinds of food. I also use the shredded cheese to make mac 'n cheese, etc.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

Archives

ThriftyFun is one of the longest running frugal living communities on the Internet. These are archives of older discussions.

July 28, 2010

Whenever I go shopping, I notice how expensive lunchmeat is. My son LOVES cheese, and it really runs up the bill.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...
Categories
Consumer Advice Shopping Grocery ShoppingFebruary 28, 2012
Pages
More
🍀
St. Patrick's Ideas!
💘
Valentine's Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2021-02-04 03:15:04 in 3 secs. ⛅️️
© 1997-2021 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Saving-Money-on-Cheese-1.html