< Previous
To Top

Buy Catsup by the Gallon

My family uses a lot of catsup so I have saved a lot of bottles to refill. I then buy the gallon cans of catsup at Wal-Mart, refill my bottles and save a good bit of money and time!

Ad

By Lisa C.

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

August 5, 20040 found this helpful

I buy several items in gallon cans....sliced Ripe olives which I use in salads, Pasta salads,and on pizza. Once open, I transfer them to quart jars. No need to freeze them. They will keep a couple months or longer in the fridge. I just used the last of mine that I have had in the fridge for almost 4 months. Also buy pizza sauce and freeze it in smaller containers. I use yogurt containers or peanut butter jars for this. Mushrooms is another item that I use lots of in stir fries, casseroles, salads, and on pizza. I fill small containers with the mushrooms and cover with the liquid, leaving about 1/2 an inch or so headspace, label and freeze. Considering that a 4 Ounce can of mushrooms costs about 60 cents, and there are 16 four ounce servings in a gallon can that costs about $5.25, it is quite a savings.

Ad


Harlean from Arkansas

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Related Content
In This Guide
< Previous
Categories
Food and Recipes Food Tips Helpful HintsAugust 5, 2004
Guides
More
🍀
St. Patrick's Ideas!
💘
Valentine's Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Desktop Page | View Mobile

Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us

© 1997-2018 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.

Published by .

Generated 2018/01/10 12:43:46 in 2 secs. ⛅️️
Loading Something Awesome!