When at the supermarket, bring a little notebook with you, and a calculator. Write down all of your regular items (or something that you'd like to buy) and the price per ounce (divide the cost by the total number of ounces in the package). While the stores usually show that formula on the tags that show the prices, sometimes it shows "X" cents per ounce on one item, and "Y" per unit on another brand's item (that's why I suggested the calculator).
Get the same information from all the supermarkets that you frequent. After a couple of weeks, write out a chart of your regular shopping items down the left side of a page, with the name of the stores across the top. Then put the price into the proper column under each store. You'll quickly see what store gives the best regular prices, and you'll be better able to cash in coupons or take advantage of sales without pulling everything out of the cabinet to see what it usually costs.
Update the lists from time to time, too. I use Miracle Whip. It's usually $3.49 here, which works out to $0.10+ per ounce. I always buy it at a super-discounted grocery store for much less, $0.07 an ounce. When you get a coupon or there's a sale on, make sure that store is offering a better price than you often pay.
I used to take the cost of mileage into account, until a third supermarket opened recently within a 2 miles of my home. Talk about heaven! Soon you'll know exactly where to go to get what, simplifying a shopping trip and getting you the best price on everything.
Share on ThriftyFunThis page contains the following solutions. Have something to add? Please share your solution!
I have worked in the grocery industry for over 15 years, so I'm going to share little secrets of how to shop and save big in your favorite local grocery store.
Did you know that the supermarket is dangerous? This goes for any cart-pushing, scooter-riding establishment. Ask yourself if you've ever felt at some kind of risk in the grocery store (besides being run over by some kid racing around with a cart)?
Shop stores during the dinner hours, 5 PM to 7 PM. The stores are less crowded then.
As grocery prices rise, we wait and hope for this economic trend to reverse itself. However, in the meantime there are ways to shop wise and save money at the grocery store.
Calculator shopping was popular back when hand-held calculators first became cheap and easy to get. Nowadays, I rarely see anyone shopping with a calculator, but there are many good reasons to use one.
In this economy food companies are shrinking package sizes as we have all found out. Pay very close attention shopping even at dollar stores.
My tip for making grocery shopping easier. I bring my wife and follow her around while she picks the groceries. I find it to be a lot easier than going by myself.
When I go to a big grocery store, it is such a time waster standing in line at the deli counter. Now, before I leave home, I write the order on the back of a business card. When I get to the deli, I just tell them I'll be back in 20 minutes.
Have you noticed that all the fresh, least processed items are on the walls of the grocery store? Meats, dairy, produce, baked goods?
I keep a large ($10 at Dollar General) cooler in the back of my van for cold grocery items such as milk and meats. It lets me continue my shopping and not worry about something spoiling.
When I am shopping at a store that I know I will be making a purchase (grocery shopping) and not just browsing, I fill out most of my check information in the car as well as adding the info to my check register. Then when I am checking out, I can watch the prices being rung up.
My grocery shopping is always a chore. We used to spend two to three hundred dollars a week for a family of five. I resolved to cut that back now that I have only one kid at home.
Clean out and re-organize your refrigerator and cabinets the day before you go to buy groceries.
My dear husband has found that it's easy to shop for groceries for us on Sunday evenings. Not only that, but they seem to have great specials.
When trying a new product, for the best value try to see if there is a variety pack. You'll be able to get an idea of what you like/not like.
As a self employed worker in a soft economy, I have learned to stretch every nickel to do a dime's job. One of my best strategies is to become acquainted with the department managers of my favorite grocery stores.