social

Make A Tally Mark For Each Dollar When Shopping


Bronze Feedback Medal for All Time! 121 Feedbacks

I always use a list when I shop but sometimes the amount of sales tax would trip me up. I found that if I tally a line for each dollar the item costs and tally up to the next amount, it usually is pretty close to the full amount I need.

Advertisement

For example, if an item costs $2.45, tally 3. If it costs $4.79 tally 5.

By Nightsong from Yates Center, KS

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!


Bronze Post Medal for All Time! 219 Posts
September 14, 20110 found this helpful

I have been doing this for years. Works great.

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

In This Page
Categories
Consumer Advice Shopping Grocery ShoppingAugust 24, 2011
Pages
More
🎃
Halloween Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2022-10-15 15:53:39 in 929 msecs. ⛅️️
© 1997-2022 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Make-A-Tally-Mark-For-Each-Dollar-When-Shopping.html