social

Shop First at Dollar Stores

6
Share
10
Save
Follow
Print
Flag

Silver Post Medal for All Time! 355 Posts

Before you set out to do your shopping, stop at your local Dollar Store. I have had to become very frugal, due to sudden changes in my life; the loss of my husband 18 months ago, and now living alone for the first time in 59 years. It's time to get frugal!

Advertisement

I spend approx. $20.00 a month at The Dollar store before I go into The Supermarket. What an amazing savings. Yes, I was always a name brand shopper, but when you can't afford it, you realize the inexpensive products work just as well. Try it, you may like it!

  • Dish liquid
  • sponges
  • computer paper
  • spices (88 cents)
  • zip-lock bags- all sizes
  • plastic ware w/lids
  • foil & plastic wrap
  • laundry detergent & fabric softener (Does the same job as the expensive stuff, that's all marketing ideas)
  • All gift bags, cards 2/$1.00, tissue paper
  • All stationary items; pens, pencils, tape, batteries ect...
  • Cleaners, toilet paper, paper towels, toilet bowl cleaner.
  • Seasonal items for your home.

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!


Bronze Post Medal for All Time! 163 Posts
February 14, 20151 found this helpful

I have found foods at The Dollar Tree are better priced than the ones in the grocery store. You do have to watch what you buy but over all it is a big savings.

Reply Was this helpful? 1
February 14, 20151 found this helpful

Jar of instant coffee, dish scrubber brush, beef or chicken broth (all natural, 32-ounce packages), double packs of scrubber sponges, tube of whitening toothpaste, toothbrushes (up to 4 per pack), plaid fleece scarf, bar mop towel, steel whisk, 180 straws, peanut butter, dish soap, antibacterial spray, shower curtain liner, shampoo - and more. It's all there. Definitely check there first, then shop elsewhere for things you couldn't find for a dollar.

Reply Was this helpful? 1

Bronze Post Medal for All Time! 169 Posts
February 24, 20151 found this helpful

I am so happy people are discovering the joys of dollar store shopping. When I was a young married I caught a lot of flack for my stinginess and refusal to pay full price for anything.

Advertisement

Now everybody's doing it!

Reply Was this helpful? 1

Gold Post Medal for All Time! 969 Posts
November 6, 20160 found this helpful

I agree Marty. I am on a fixed income and this is the only place I can get anything new. All else is either second hand or barter.

Some of my fav's are canned mangoes...the little coffee creamers, a box of 50 artificial sweeteners, their sourdough bread and soooooo much more. We finally got one in Sutherlin, OR and we all thought we had won the lottery!!

Reply Was this helpful? Yes
April 11, 20150 found this helpful

I will buy just about anything at the dollar store. But,no way would I buy a shower curtain or liner there. I need a liner and shower curtain that will stand up to washing in the machine.

Advertisement

It really is worth every cent I buy them for at a bigger cost.

Reply Was this helpful? Yes

Gold Post Medal for All Time! 523 Posts
October 30, 20180 found this helpful

I don't know, Sharon

By the time you pay for detergent and hot water and take the time to launder the liner, I think spending a dollar for a liner at Dollar Tree and treat it as a disposable would be better. Unless the liner gets dirty really fast. That's what I plan to do.

And too, the dirty liner could be recycled. Maybe to keep weeds down in the garden or something similar (maybe a drop cloth when you're painting).

Reply Was this helpful? Yes

Bronze Feedback Medal for All Time! 196 Feedbacks
October 30, 20180 found this helpful

I know this is an old post, but I feel like I need to share my trick for dollar store food and cleaning supply purchases. I know my per ounce price and pass on any thing from the dollar store unless it is at or under my standard per once (or per sheet for toilet paper or paper towels).

Advertisement

For example if there is a bag of chips at 1.00 for 5 ounces that is .20 per ounce, but it my favorite store has chips 16 ounces for 2.00 that is a much better buy at .13 rounded up) an ounce.

The rub is if I am already at the dollar store and out of chips and it would cost me the difference in gas to get them at the other store, then it is a wash.

By knowing your per ounce thresholds, you can always compare prices apples to apples!

Reply Was this helpful? Yes

Gold Post Medal for All Time! 523 Posts
November 2, 20180 found this helpful

This is good advice.

Fads come and go. Whatever happened to all those women in the grocery store isles with calculator in hand, comparing per pound, sheet, unit, etc. prices?

Reply Was this helpful? Yes

Bronze Feedback Medal for All Time! 196 Feedbacks
November 3, 20180 found this helpful

That is still me!! I am always doing the calculations on per ounce, per pound, per sheet. I intend to, someday soon, get it all on my phone in a little spreadsheet then I can at a glance know my best price for everything...vs.

Advertisement

sometimes forgetting or mixing up my best price thresholds and then getting home and realizing my error.

Reply Was this helpful? Yes
April 10, 20200 found this helpful

If it were not for the dollar stores some of us wouldnt be able to have those little extras, like candy, or i go to craft section, pick up markers, paper, even sour cream, ice cream, tissues

Reply Was this helpful? Yes

Add your voice! Click below to comment. ThriftyFun is powered by your wisdom!

Advertisement

In This Page
Categories
Better Living Frugal Living ShoppingFebruary 12, 2015
Pages
More
🌻
Gardening
😎
Summer Ideas!
🎆
Fourth of July Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2021-06-24 17:03:17 in 1 secs. ⛅️️
© 1997-2021 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/Shop-First-at-Dollar-Stores.html