social

Saving Money on Ground Beef

December 3, 2008

Every few weeks the different grocery markets have London broil and top round roasts on sale for $1.79-$1.99 per pound. What I do is go to the butcher at the market and tell him/her that I want 10 or 15 or 20 pounds of the roasts made into ground meat. I do this all of the time. Sometimes you will see in the AD that the roast will be sold as roast only. Then you can't do it. However, if that isn't mentioned go ahead and have them grind to your heart's content. You will save a lot of money.

Advertisement

By Anita from Schenectady, NY

Comment Was this helpful? 5
Read More Comments

13 More Solutions

Share on ThriftyFunThis page contains the following solutions. Have something to add? Please share your solution!

February 1, 2010

A lot of recipes call for 1 pound of beef. Hamburger helpers, tacos, etc. To get an extra meal I use 3/4 of a pound of meat. I get the same flavor but more bang for my buck. So that way a 3 pound pack of beef will be good for 4 meals.

Comment Was this helpful? 9
Read More...

I have been shocked at how expensive ground beef has been lately. But I found a way around the higher prices! At my supermarket, ground beef is $2.69 per pound. So a 4 pound pack is $10.76. BUT, When I go to the freezer section, a 4 pound box of frozen hamburger patties is only $6.99 for the box.

Comment Was this helpful? 10
Read More...

October 23, 2004

A few weeks ago I came upon a ground beef bargain. The expiration date was nearing and my supermarket needed to get rid of 10 pounds of ground beef. I decided to try something different, albeit a little weird.

Comment Was this helpful? 5
Read More...

September 28, 2007

Tips for saving money on ground beef. Buy hamburger in bulk packages, divide into desired amount then put in freezer bags and mash flat. This is great for saving room in your freezer.

Double Cheese Burger

Comment Pin it! Was this helpful? Yes
Read More...

September 13, 2011

Depending on the size of your family, thaw and brown a number of pounds of ground meat on a set day every week. It will stay good in your refrigerator and will make easy meals whenever you use it.

Comment Was this helpful? 1
Read More...

For ground beef, substitute 3/4 lb for any recipe calling for 1 lb. It adds up to savings over time and no one will miss it.

Comment Was this helpful? 1
Read More...

When I buy ground round, I buy ten pounds at a time and make twenty 1/4 pound burgers, freeze them with Press and Seal; the rest I freeze in one pound bundles with the Press and Seal and then a Ziploc bag.

Comment Was this helpful? 1
Read More...

January 29, 2010

To save money on ground hamburger, turkey, etc. I buy it in bulk right before the 'best sold by date'. This way I get $2 to $3 off and often get hamburger for $1/lb! Then I separate it into pound amounts and freeze them for use when I need it.

Comment Was this helpful? 2
Read More...

When my grocery store puts ground beef on sale, I buy the larger size package and separate it at home. Using my kitchen scale, I weigh out about 3/4 pound chunks. I put each chunk into a plastic bag to refrigerate until it is time for that chunk to be browned.

Comment Was this helpful? Yes

September 28, 2012

I wait till the grocery stores have whole sirloin tips on sale. They are usually less than $2.50/lb. I buy and have them ground up for hamburger. This is about half the price of regular hamburger.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

June 5, 2012

Being a busy mom I find myself trying to save time and money at the grocery store. Here is how I have saved money and time with ground beef or chuck:

Comment Was this helpful? Yes
Read More...

February 22, 2012

This is a page about freezing ground beef. When ground beef goes on sale it is a great time to buy extra and freeze some for later use.

Bagged ground beef ready for the freezer.

Read More... Pin it! Was this helpful? Yes

Archives

ThriftyFun is one of the longest running frugal living communities on the Internet. These are archives of older discussions.

January 29, 2010

When buying ground beef, I usually buy a 10 lb. roll and bring it home and divide it up into my own freezer bags in whatever size package I want.

Comment Was this helpful? Yes
Read More...
Categories
Food and Recipes Food Tips MeatApril 15, 2012
Pages
More
🍀
St. Patrick's Ideas!
🌻
Gardening
🐰
Easter Ideas!
Facebook
Pinterest
YouTube
Instagram
Contests!
Newsletters
Ask a Question
Share a Post
Categories
Better LivingBudget & FinanceBusiness and LegalComputersConsumer AdviceCoronavirusCraftsEducationEntertainmentFood and RecipesHealth & BeautyHolidays and PartiesHome and GardenMake Your OwnOrganizingParentingPetsPhotosTravel and RecreationWeddings
Published by ThriftyFun.
Desktop Page | View Mobile
Disclaimer | Privacy Policy | Contact Us
Generated 2021-02-24 11:03:26 in 4 secs. ⛅️️
© 1997-2021 by Cumuli, Inc. All Rights Reserved.
https://www.thriftyfun.com/tf/Food_Tips_and_Info/Meat/Saving-Money-On-Ground-Beef.html